הימור כושל?

מספר שבועות לפני שאריק שרון קיבל שבץ מוח שני ונכנס לתרדמת ארוכה של 8 שנים (4 לינואר 2006), הכריז אתר ההימורים ויקטור צ'אנדלר על הימור מעניין לשוק הישראלי. ההימור היה בנוגע לזהות ראש הממשלה הנבחר בבחירות לכנסת ה17 אשר נערכו במרץ 2006. ארבעת המועמדים היו, אריאל שרון, ביבי נתניהו, אמיר פרץ ומועמד אחר. אהוד אולמרט (מועמד אחר) נבחר לראשות הממשלה, המהמרים שבחרו באריאל שרון קיבלו את כספם חזרה, אך מי שבחר במועמד אחר זכה באחלה קופה. למה אני מספר לכם על אותו הימור מוזר? כי כמו אז גם היום אף אחד לא יכול להמר בוודאות על ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, ובמלים אחרות, אם אולמרט נבחר לראשות הממשלה, אז גם אבי גבאי יכול, למרות הסקרים ולמרות יאיר לפיד.

Rice_Olmert_Abbas_2007
אם הוא הצליח גם גבאי יכול

התרסקות

בסקרים שנערכו לאחר בחירתו של אבי גבאי לראשות העבודה ביולי 2017, הצליח גבאי למצב את עצמו זמנית כמועמד שווה ואף מוביל בהשוואה ליאיר לפיד בעימות ראש בראש נגד נתניהו. בסקר שנערך ימים אחדים לאחר בחירתו, גבאי זכה ל20 מנדטים לעומת 18 בלבד ליש עתיד. במהלך 7 החודשים האחרונים הצליח לפיד לחזור ולהיות האלטרנטיבה היחידה בסקרים להחליף את ביבי נתניהו. בסקר שנערך בינואר 2018 מפלגת יש עתיד מקבלת 24 מנדטים לעומת אבי גבאי שמקבל 11 מנדטים בלבד. מה בעצם  קרה כאן? בדרך כלל לאחר זכייה בבחירות המוקדמות, המועמד הזוכה מצליח לזכות לאמון ואהדה מהקולות המתנדנדים אשר מתלהבים מהמועמד החדש. הבעיה היא שלעתים קרובות גם האהדה למועמד החדש מצטמצמת מאותו ציבור בוחרים לא נאמן, והמועמד החדש/ישן מאבד גובה. אבי גבאי כצפוי נכנס לסטטיסטיקה וצונח בסקרים, אך יש כאן בעיה חמורה יותר והיא ההתנהלות של אבי גבאי. גבאי עדיין לא הצליח לפתח זהות בעלת עניין או אופי שתגרום לציבור לאהוב או אפילו לזכור אותו. למזלו של גבאי הבחירות עדיין לא בפתח, לצערו הוא איבד את המומנטום של מועמד חדש ונבחר וכעת הוא לא רק צריך להתחיל מחדש, אלא גם לתקן נזקים עקב התנהלותו ב8 החודשים האחרונים.

Avi_Gabai
איבד מומנטום

'מי שרוצה שיחשבו שהוא כמו יאיר לפיד'

הצעתי לאבי גבאי לחבור עם מרץ למפלגה משותפת אחת ולצאת נגד מפעל ההתנחלות, בתגובה אבי גבאי הצהיר שבמהלך הסכם שלום עתידי לא יפנה התנחלויות, שלא יישב עם הרשימה הערבית באותה קואליציה וגם איים לסלק את זוהר באלול מהמפלגה כלא הגיע לטקס 100 השנה ל'הצהרת בלפור'. הצעתי גם לגבאי שיפעל לכך שנעבוד פחות קשה (מישהו זוכר את רפורמת יום ראשון חופשי שהתאדתה) ונזכה אפילו לתחבורה ציבורית בשבת, בתגובה הצהיר גבאי שהשמאלנים 'שכחו מה להיות יהודים'. לא שמעתי מגבאי גם על רפורמות בשוק העבודה הישראלי, כנראה שהנושא הזה לא נורא חשוב לו. התוצאה היא שאבי גבאי נתפס בציבור כמו שמאלני בתחפושת של איש ימין, או יותר מדויק כ'מי שרוצה שיחשבו שהוא כמו יאיר לפיד', ובמאבק הפוליטי בין 'מי שרוצה שיחשבו שהוא כמו יאיר לפיד' ליאיר לפיד, יאיר לפיד מנצח.

yair lapid
בינתיים לפיד כשמאלני בתחפושת מנצח

לכבוש את ההר

והיה אם גבאי היה מציע למרץ לחבור יחד לרשימה משותפת, וגם להפסיק לתמוך במפעל ההתנחלויות ואז מתחייב לתחבורה ציבורית בשבת וסופ"ש ארוך עם יום ראשון חופשי, האם אז מצבו של אבי גבאי היה טוב יותר בסקרים? הרי מדובר בסופו של דבר במלים, הבטחות או ב'פוליטית' 'דברים שרואים משם'. העניין הוא שמלים מייצרות משמעות, מציגות רעיון מעניקות תקווה לשינוי וכל עוד גבאי לא משמש אפילו כיו"ר האופוזיציה, מלים הן כרגע כל מה שיש לו. אך הבעיה החמורה בהתנהלותו של גבאי היא בעיקר הדברים שהוא לא אמר. אם במהלך תקופת הפריימריס לראשות מפלגת העבודה גבאי דיבר גבאי על נושאים חשובים, שנוגעים ל'חיים עצמם", כמו תחבורה ציבורית בשבת , לגליזציה של סמים קלים וצמצום התקציבים להתנחלויות, הרי בעת האחרונה גבאי נמנע מלעסוק בנושאים אלו. התחושה היא שתחילה גבאי בחר בנושאים ועמדות התואמות למצביעיו לראשות העבודה, ולאחר שהוא ניצח את בפריימריס, הוא החליט להפסיק להתמקד בנושאים "שמאלניים" והחל להתחנף לציבור ימני מסורתי. התוצאה היא שאבי גבאי הוא מנהיג ללא זהות פרסונלית במקרה הטוב, או זהות לא מעניינת במקרה הרע, וכל עוד אבי גבאי לא יצליח ליצור זהות פוליטית ברורה ואטרקטיבית, אין לו סיכוי ממשי לכבוש את ההר. מצד שני, חשוב לזכור, שעדיין יש מספיק זמן ומספיק קולות צפים לשנות את המומנטום ולנצח את הבחירות.

הר ראשמור
יש לגבאי עוד סיכוי לכבוש את ההר