לאחר כישלון הסכם אוסלו לא הצליחו מועמדי מפלגת העבודה לתכנן תוכנית מדינית אלטרנטיבית. נשארנו עם תוכנית בה עלינו להמשיך להתדיין עם הפלסטינים ולנסות להגיע להסכם שלום כולל למרות שהפערים בין הצדדים אינם ניתנים לגישור. במידה ומחנה השמאל מעוניין לכבוש את השלטון, עליו להסכים עם מחנה הימין על העובדות אך לא עם המסקנות ולהציג תוכנית מדינית חדשה. העובדות הן שהסכם אוסלו כשל ואין סיכוי לפתרון מוסכם בשנים הקרובות. מסקנות מחנה הימין הן שיש לספח את הגדה (ואולי גם את עזה) ולהרחיב את מפעל ההתנחלות, המסקנות של מחנה השמאל צריכות להיות שונות וצריכות להכיל מדיניות מסודרת שתקטין את מפעל ההתנחלות בגדה וליצור מציאות בה ניתן בעתיד להתנתק מרוב הגדה המערבית.  ובמלים אחרות : עצירת מפעל ההתנחלויות צריכה  להיות בראש דף המסרים של מנהיג השמאל הבא. בכל נאום, בכל ראיון ובכל הבטחת בחירות.

ישיבת_ניר
ישיבת ניר בקריית ארבע . יוצר: יונתן ליברמן

 

מדוע בעצם ההתנחלויות רעות לישראל?

 1. בגלל הערבים –ביהודה ושומרון חיים כמעט 2.5 מיליון פלסטינים, ולמרות הפנטזיות של אנשי הימין על עזיבתם או גירושם כפי שקרה בנכבה ב1948, הם גם יישארו שם. הצעת הבית היהודי לספח את שטח C ולהשאיר את שטח A וB לרשות הפלסטינית היא לא מעשית, מהסיבה הפשוטה שלא יהיה מנהיג פלסטיני שיסתפק במדינה חצויה, רצופת מחסומים בלי שטחי מחייה והתרחבות בסיסיים. שטח C מונה כ60 אחוז משטחי יהודה ושומרון. המשמעות של סיפוח שטחי C היא סיפוח שטחי הגדה כולה כולל שטחי A וB יחד עם תושביה הפלסטינים.

 2. בגלל היהודים– בקרב המתנחלים היהודים, שרובו שומר חוק, יש כאלו שכורתים עצים של פלסטינאים, משתלטים על שטחי מדינה ושטחים פרטיים, שורפים משפחות פלסטיניות בשנתם (כמו משפחת דוואבשה) ומתעמתים עם אנשי הביטחון. המיעוט המכונה נוער הגבעות, הם רוב החשודים המידיים באירועי תג מחיר, שמשמעותו פגיעה בפלסטינים , בגוף וברכוש. מיעוט מתנחלי זה לא היה יכול לפעול לולא התשתית שמעניקים להם מפעל ההתנחלות, המספק להם תקציבים, אידיאולוגיה ומקום מקלט. כאשר הפרופ' ישעיהו ליבוביץ' התבטא בצורך לצאת מהשטחים הכבושים ללא קשר לבעיית השלום, הוא הבין שההשחתה שלנו כעם תגיע בעצם הישיבה בשטחים עצמם שכוללת שליטה על עם אחר.

  ישעיהו לייבוביץ
  ישעיהו לייבוביץ: הוא ידע . שם-היוצר, cc-by-sa-2.5
 3. בגלל העולם– רובם המכריע של ממשלות העולם מתנגד למפעל ההתנחלות, ורואה בהם מכשול לפתרון שתי המדינות. כאשר ממשלת ישראל מודיעה שהיא בעד פתרון של שתי מדינות, ובונה עוד התנחלויות ומרחיבה את הקיימות, הממשלה הישראלית נתפסת כממשלה לא אמינה.

 4. בגלל הביטחון– המשימות של צה"ל בגדה המערבית כוללות בעיקר פעולות שיטור ושמירה, פעילות שפוגעת ברמה המקצועית של לוחמי צה"ל כפי שבא לידי ביטוי במלחמת לבנון ה2 והמבצעים בעזה.

 5. בגלל הכסף – הפער הכלכלי בין אזרחי המדינה נובע גם בגלל ירדה בשרותי הממשלה לאזרח כמו שרותי הבריאות, והחינוך. המיליארדים שהמדינה מעבירה באופן עקיף וישיר להתנחלויות יכלו היו לשפר את שרותי המדינה לאזרח ולצמצם את רמת אי השוויון. התמיכה המתנחלים באה במיוחד על חשבון תושבי הפריפריה בגליל והנגב ופוגעת בכל תושבי המדינה שבתחום הקו הירוק.

המתנחלים אינם חגורת ביטחון כפי שסנגוריהם נוהגים להעיד עליהם (ובעיקר הם על עצמם) . הם פוגעים בביטחון הצבאי, בחוסן הכלכלי ובהסברה הישראלית בזירה הבינ"ל. 

אז מה התוכנית

 1. קובעים גבולות- משנת 1967 גדל מספר המתנחלים ביהודה ושומרון כל שנה. מספרם גדל ללא קשר לזהות השלטון, ימין או שמאל. הוא גדל לפני הסכם אוסלו וגדל גם אחריו. במהלך השנים נוצרו גושי התיישבות המונים 200-250 אלף מתוך 350 אלף מתנחלי הגדה המערבית. רוב רובם של תושבי הגושים יישארו בתחומי מדינת ישראל גם לאחר הסכם שלום עם הפלסטינים. היום, כאשר אין פרטנר פלסטיני, עלינו להחליט בעצמנו את הגבולות העתידיים שלנו אשר יכללו את מרבית תושבי הגושים (מ8-10 אחוז משטחי הגדה).  אחרי שקובעים את הגבולות העתידיים אפשר להתחיל במדיניות חדשה לגבי השטחים שמחוץ לגבולות.

 2. שומרים על החוק – יש בגדה מאחזים לא חוקיים , ומבנים לא חוקיים אשר נבנו על אדמות מדינה או שטחים פרטיים של תושבים פלסטיניים. צריך וכדאי להרוס את המבנים הלא חוקיים ולהציע פתרונות חלופיים למפונים בתחומי הקו הירוק בלבד.

 3. מקפיאים התנחלויות- הקפאה וביטול תכניות המרחיבות התנחלויות קיימות בגדה המערבית.

  Amona
  פינוי והריסת בית לא חוקי ביישוב הלא חוקי עמונה. הממשלה הנוכחית עדיין מעוניינת ליישב אותם שוב מעבר לקו הירוק.
 4. מצמצמים תקציבים– צמצום באופן דרסטי תקציבים פיתוח התנחלויות אשר נמצאות מחוץ לגושי ההתיישבות.

 5. מפנים מרצון ומפצים -תושבי יישובים מבודדים אשר נמצאים מחוץ לגושי ההתיישבות ויבחרו להתפנות יזכו לפיצוי נדיב אשר יכלול שטחי אדמה בתחומי  הקו הירוק.

מה לא עושים

לא מפנים מתנחלים אשר התיישבו בגדה המערבית בצורה חוקית.

לסיכום, אם יו"ר העבודה, אבי גבאי, רוצה להיות ראש ממשלת ישראל,הוא צריך להתמודד עם הסוגיה המדינית ולהציג תוכנית אשר לא תלויה במנהיג פלשתיני כזה או אחר.