איחוד בין מפלגות העבודה ומרץ

הימים היו ימי פברואר-מרץ 2015, זמן קצר לפני יום הבחירות לכנסת ה20. התחושה בקרב פעילי מפלגת העבודה  הייתה שהניצחון כמעט בכיס ורק נשאר לדאוג לכך שמפלגת מרץ תעבור את אחוז החסימה אשר דשדשה בסקרים.  התוצאה הייתה שחברים רשומים במפלגת העבודה הצביעו בסופו של דבר למפלגת מרץ למען המטרה הכוללת. מרץ קיבלה קצת  יותר מ150 אלף קולות ועברה בקושי את אחוז החסימה השווה ל3.5% מסך הקולות התקינים(כ137 אלף בבחירות האחרונות), מצד שני  מפלגת יחד בראשות  אלי ישי לא עברה את אחוז החסימה ו125 אלף קולות של מצביעי ימין הלכו לעולם הקולות האבודים. למרות כישלונה של מפלגת יחד ולמרות הערבים, האוטובוסים ועמותות השמאל מחנה הימין ניצח ובגדול.

אחת התובנות המרכזיות מהבחירות האחרונות היא שמפלגות העבודה ומרץ צריכות  לרוץ ברשימה משותפת. הציפייה שלי מהמנהיג הנבחר מפלגת העבודה היא לגרום לאיחוד הזה לקרות.

מדוע מרץ לא תעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות

  1. האוכלוסייה היהודית זזה ימינהרבין, ברק ובמידה מסוימת גם אולמרט, יצרו אשליה ששלטון השמאל עוד יחזור לשלטון תוך שימוש באותה אג'נדה (חתירה לשלום עם הפלסטינים).  האינתיפאדה ה2, מלחמת לבנון ה2 , המבצעים בעזה, ה'אביב הערבי', מלחמות האזרחים בעירק, סוריה, תימן ולוב, המתיחות עם ערביי ישראל, אינתיפאדת היחידים והתחזקות האסלאם הפנאטי חיסלו את התקווה בקרב הציבור הישראלי לשינוי דרמטי ביחסים בין יהודים והערבים בא"י.
  2. 2. הסקטור החילוני/אשכנזי התכווץ מרוב למיעוט– הסקטור חילוני אשכנזי אשר שלט ללא עוררין בפוליטיקה הישראלית במשך ה30 שנה הראשונות לקום המדינה , איבד מכוחו. סקטור זה הוא בסיס המצביעים למפלגות השמאל כמו מרץ, העבודה ויש עתיד, ולא גדול מספיק על מנת לכבוש את השלטון שוב. השבטים הדומיננטיים היום, אשר ניצחו בבחירות האחרונות, כוללים את השבט הדתי לאומי, השבט החרדי, השבט הרוסי והשבט המזרחי-פריפריאלי.
אשכנזים
 השבט החילוני אשכנזי מאבד מכוחו עקב שינויים דמוגרפיים בחברה הישראלית, וכישלון האידיאולוגיה בה הוא דגל, במיוחד לאחר כישלון הסכם אוסלו.

הקצנת המדיניות של נבחרי מרץ– ההבדל בין מפלגת העבודה למרץ הוא במידה רבה תאורטי בלבד. בין חברי הכנסת של העבודה ניתן למצוא אנשי שמאל מובהקים, אשר בקלות יכלו להשתלב במפלגת מרץ, כמו סתיו שפיר, מירב מיכאלי, זוהר באלול ופרופ' יוסי יונה. חברי מרץ בתגובה פועלים במדיניות קיצונית במטרה לבדל את מפלגתם ממפלגת העבודה. דוגמאות:

  • תמיכה של מרץ בביטול חוק האזרחות לאיחוד משפחות ממוצא פלסטיני אשר מונע את התאזרחותם של מאות אלפי פלסטינים עקב איחוד משפחות.
  • תמיכה עקבית במבקשי המקלט ממדינת ישראל.
  • הגנה אוטומטית על מרבית הפרובוקציות של חלק חברי הרשימה המשותפת בכנסת.

התוצאה היא הרחקתם של מצביעים פוטנציאליים עם אוריינטציה שמאלנית  אשר מעדיפים מדיניות פחות קיצונית אותם הם מוצאים במפלגת העבודה או יש עתיד.

IMG_20160415_185754
איזור התנה המרכזית בדרום תל אביב. התמיכה של חברי מרץ במבקשי המקלט מרחיקה מהם בוחרים. צילום :עמית רפופורט
  1. כישלון של מרץ בכניסה לסקטורים חדשים מרץ מנסה למצוא מצביעים בקרב ערביי ישראל ובפריפריה אשר כוללות גם את המגזרים המזרחי והרוסי. בבחירות האחרונות היה כישלון טוטלי במגזרים אלו, שם הם לא הצליחו בדרך כלל לחצות את אחוז החסימה (3.5%).

במגזר הערבי – בסחנין הם קיבלו פחות מאחוז מסך הקולות, בנצרת קצת יותר מ2% בבאקה אל גרביה כ2.5%, טייבה 1.7% , רק בכפר קאסם טיפסה מרץ במפתיע ל17 אחוז. (אולי לא כל כך מפתיע אם לוקחים בחשבון את מיקומו הגבוה ברשימת מר"ץ של ח"כ עיסווי פריג' בן העיר).

הנתונים מתוך ועדת בחירות המרכזית לכנסת ה20.

דוגמאות לערים ערביות בפריפריה מרץ הרשימה המשותפת
סח'נין 0.98% 96.19%
נצרת 2.09% 92.23%
טייבה 1.69% 95.62%
באקה אל ג'רביה 2.48% 94.07%
טירה 2.86% 95%
כפר קאסם 17.01% 80%
Kafr_Quasim_Memorial,_Israel.jpg
האנדרטה לנספי טבח בכפר קאסם. שם מרץ זכתה ל17% מנקולות.  בשאר המגזר התמיכה במפלגת מרץ כמעט ולא קיימת.  התמונה באדיבות היוצר  avishai teicher :User:Avi1111User:Avi1111 .

במגזר המזרחי/רוסי/פריפריאלי

בערי הפריפריה היהודיות מצבה של מרץ עגום אף יותר. ברוב ערי הפריפריה מפלגת מרץ אפילו לא גירדה את אחוז החסימה, במיוחד בערים השייכות לאשכולות הנמוכים יותר במדינה ובאזורים מרוחקים יותר בפריפריה. בדימונה מרץ זכתה ב76 קולות 0.47% מהקולות, לשם השוואה מפלגת עלה ירוק קיבלה בדימונה 198 קולות שהם 1.23% מהקולות.

מפלגת מרץ עלה ירוק
דימונה 0.47% 1.23%
נהריה 1.48% 1.31%
באר שבע 1.40% 1.21%
בת ים 1.42% 1.21%
כרמיאל 1.76% 1.45%
PikiWiki_Israel_14529_Herzl_from_Dimona
בדימונה מרץ זכתה ב76 קולות 0.47% מהקולות, לעומת מפלגת עלה ירוק שזכתה ב198 קולות שהם 1.23% מהקולות. באדיבות וצילום :שרון שלמה

איפה מרץ כן עברו את אחוז החסימה

מצביעי מרץ בערים מבוססות  במרכז הארץ , בירושלים, בחיפה  ובחלק מהקיבוצים ,"הצילו את מרץ. תל אביב 13%, כפר סבא 5.98, רעננה 5.47%, ובקיבוצים כמו געתון ושמרת שם עדיין מרץ שמרה על  30% תמיכה .

דוגמאות ליישובים  יהודיים  בהם מרץ עברה את אחוז החסימה
תל אביב 13.03%
חיפה 4.54%
ירושלים 3.98%
כפר סבא 5.98%
רעננה 5.47%
גבעתיים 9.61%
געתון 30%
שמרת 30%

מה רע בנתונים הללו

לא בטוח שהקולות האלה יספיקו בבחירות הבאות , במיוחד לאור העלייה באחוז ההצבעה בערים יהודיות וערביות בפריפריה,  כפי שהוצג במחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה. במידה והמגמה הזאת תימשך, מרץ תתקשה עוד יותר לעבור את אחוז החסימה עקב הקושי שלה להשיג קולות באזורים אלו. הקולות אשר הכריעו את הבחירות האחרונות לטובת גוש הימין היו הקולות מהפריפריה, מחוץ לערי המרכז המבוססות, אשר מהוות אתבסיס הכוח של מפלגות השמאל. הברקזיט בבריטניה גם הוכרע על בסיס הקולות מחוץ ללונדון וטראמפ נבחר למרות שהובס בניו יורק וקליפורניה, מגמה זאת היא לא מקרית ונובעת מהתסכול של תושבי ערי השדה אשר אינם נהנים מפירות הגלובליזציה. אנשים אלו הם בדרך כלל משכילים ועשירים פחות מתושבי הערים.

מדוע מפלגת מרץ לא מצליחה לפרוץ לקהלים חדשים

בגלל שהיא כזאת. מרץ היא מפלגה חילונית ובגלל כך המגזר המזרחי כמו הערבי יתקשו להזדהות אתה,  במיוחד אלו הגרים בחלק הפריפריאלי של מדינת ישראל היותר שמרנית. מרץ תמשיך לשאוף לשלום עם הפלסטינים, שלום שבמגזר הרוסי והמזרחי מתקשים להאמין בו. מרץ היא  מפלגה ציונית אשר תמשיך להרחיק את מרבית הציבור הערבי, אלא אם הם מקורבים של מועמד ריאלי מטעמה לכנסת, וכאלה לא יהיו יותר מאחד או מקסימום שניים. בניגוד לליהיא לפיד, זהבה גלאון תתקשה להפריש חלה ובניגוד ליאיר לפיד אילן גילאון לא יכנה את חברי הכנסת הערבים הזועביז. הקושי של מפלגת מרץ לפרוץ לסקטורים אחרים ועליית אחוז החסימה חורץ כנראה את גורלה של מרץ להיעלם במידה והיא תמשיך להתעקש ולרוץ לבדה לכנסת. ישנו עדיין  סיכוי שמרץ תצליח בכל זאת לעבור שוב את אחוז החסימה (כפי שהראו הסקרים האחרונים), אבל מדובר בסיכון לא אחראי כלפי מחנה השמאל הזקוק לכל קול, ועל פי ניסיון העבר , מסוכן  היום להאמין או לסמוך על סקרים.

ומה זהבה רוצה

חברת הכנסת זהבה גלאון מודעת כמובן למספרים לנתונים לעובדות , לכן היא רצתה לפתוח את הבחירות הפנימיות במרץ לבחירות פתוחות לכל חברי המפלגה, בו כל חבר יוכל לבחור את ראש המפלגה ואת המועמדים לכנסת. במידה והיוזמה של זאבה גלאון הייתה מצליחה, הסיכוי שלה לעבור את אחוז החסימה היה גדל עקב עיבוי הקשר בין המפלגה לחבריה בשטח. 1000 חברי הקסטה הסגורה והמצומצמת של  מרץ חשבו אחרת והפילו את ההצעה. במידה וזהבה גלאון תקבל הצעה מיו"ר העבודה הנכנס לריצה משותפת בבחירות אני מאמין שהיא תסכים, במידה וראש מרץ יהיה אילן גילאון אני כבר לא כל כך בטוח.

אותה גברת

מפלגת העבודה ומפלגת מרץ הן מפלגות שמאלנית ציונית, או ציונית שמאלנית, תלוי את מי אתם שואלים, ובסה"כ מדובר שתי תנועות בהן המשותף עולה בהרבה על השונה. ע"פ ההיסטוריה הפוליטית הברית בין מפלגות מרץ והעבודה חוזרת ונשמרת לאורך השנים. מפ"ם שהיא אחת התנועות שהקימו את מרץ (איחוד בין מפ"ם רץ וחלק משינוי), רצה בצוותא 5 פעמים ברציפות  עם מפלגת העבודה ברשימה משותפת  במסגרת מפלגת המערך. במהלך 40 השנה האחרונות, בשתי מערכות הבחירות  היחידות בהם מפלגת העבודה ניצחה, מרץ הייתה שותפה בכירה בממשלות רבין וברק.

ישנם "יועצים" פוליטיים של מפלגת העבודה אשר מתנגדים ויתנגדו לריצה משותפת בין העבודה למרץ כי לטענתם מצביעים רבים ימנעו מלהצביע למפלגה כזאת כי היא "שמאלנית" מדיי , ושמאלני הרי זה רע.

אותם "יועצים" מתייחסים למרבית תושבי מדינת ישראל כמטומטמים שלא מבינים שמדובר בעצם בשתי מפלגות עם אידאולוגיה  משותפת בעלי השקפות דומות עם שינויים מינוריים.

צריך לזכור שריצה משותפת ברשימה זהה איננה מוחקת או מבטלת את מפלגת מרץ  אשר ממשיכה לשמור על עצמאותה ומוסדותיה, בדומה למפלגות שמרכיבות את ה'רשימה המשותפת', או המחנה הציוני.

למה בכלל צריך את מרץ

מדינת ישראל תמשיך להתקיים גם אם מפלגת מרץ תיעלם , השאלה היא איך. מפלגת מרץ ממלאת תפקיד חשוב בשמירה על ערכים חשובים אשר בלעדיהם נמצא את עצמנו במדינה שפחות נעים לחיות בה. ערכים כמו שוויון, חופש וחרות אשר קצת חסרים  בשיח הזהויות ששולט כעת בארץ ובעולם. אין בארץ  מפלגה שמשתווה למרץ בעבודתה הבלתי פוסקת לטובת האוכלוסיות החלשות והמופלות בחברה כמו ערבים, נשים, נכים, ופליטים (כולל אלו שעושים עלינו סיבוב…).

meres.jpg
כבר לא מספיק להצביע למרץ כדי להשאיר אותה בחיים

ראויה לציון גם העבודה של חבריה במלחמה בכפייה הדתית כמו תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים, פעילות אשר חסרה במפלגות אחרות עקב שיקולים קואליציוניים ואמונה דתית שמרנית.  בנוסף לא זכור לי נבחר אחד מטעם מרץ  אשר נכלא בעבר או בהווה עקב מעשי רמייה, אונס, שוחד , וכו', הישג יוצא דופן בפוליטיקה הישראלית. לסיכום, במציאות הפוליטית הנוכחית כבר לא מספיק להצביע למפלגת מרץ על מנת להבטיח את הישרדותה, הגענו לשלב בו רק רשימה משותפת בין מהעבודה למרץ תשאיר בחיים את המפלגה החשובה הזו גם בכנסת הבאה.